Až 20 000 balíků denně: Datart posiluje díky nové technologii

Martina Žáčková, Tisková mluvčí skupiny HP TRONIC
01.12.2021

Datart je na vánoční nákupní sezónu připraven. Přední český elektro prodejce, který je součástí skupiny HP TRONIC, zahájil v závěru listopadu provoz nového automatizovaného balicího stroje v moderním logistickém centrum v Jirnech. Stroj Opera zvládne zabalit až 900 balíků za hodinu, Datart díky tomu zrychlí balení zásilek zhruba dvacetkrát. Opera je po technologické stránce zcela novým řešením a zároveň je v České republice první instalací.

„Pro investici do automatizovaného balicího stroje jsme se rozhodli v loňském roce, kdy jsme v pandemické době čelili enormnímu nárůstu online objednávek. To způsobilo obrovský tlak na logistiku, především na balení zásilek. Jen za listopad roku 2020 jsme zabalili stejný objem zboží, jako za celý rok 2019. Balicí stroj je pro nás klíčovou investicí pro hladší zvládnutí nadcházející vánoční sezóny, zvláště pak v případě, že by se nakupování opět přesunulo na online,“ říká Libor Křížka, ředitel logistiky Datart.

Technologie stroje je svou vyspělostí první svého druhu dovezenou do České republiky. Italský výrobce Panotec při konstruování balicího stroje využil své třicetileté zkušenosti ve výrobě balicích strojů. „Stroj má patentovaný způsob vysekávání kartonu na míru zboží, což zajišťuje nízkou spotřebu materiálu a minimalizuje odpad. Z odpadu navíc řeže malé kartonové kousky, které se dají využít jako výplňový materiál pro křehké zboží. Celý stroj je jedinečný také po konstrukční a designové stránce. Je uzavřený, což je z hlediska bezpečnosti a hlučnosti velkou výhodou,“ říká Jiří Hlávka, obchodní zástupce společnosti Packung, která výrobce v Česku zastupuje.

S ohledem na technické limity stroje může Datart pomocí této technologie zabalit až 96 procent veškerých svých zakázek. „Ve druhé fázi, která nás čeká na jaře, stroj propojíme se stávající skladovou technologií. Plánem je, aby jednokusové zásilky, které teď balíme ručně, automaticky vstupovaly do stroje, který je bez zásahu člověka zabalí. Toto napojení zrychlí proces ve skladu natolik, aby nám to umožnilo časový limit pro zákazníky pro sběr objednávek v daný den posunout z 16 hodiny na 18. hodinu,“ doplňuje Libor Křížka.

Propojení s interními systémy skladu doplní automatický tisk a lepení přepravního štítku také o automatické vkládání nákupních dokladů do balíků. Kartony navíc budou předtištěné logem prodejce.

Stroj Opera, který je doposud instalovaný v Paříži a v Miláně, v pražských Jirnech doplní stávající moderní technologie centra, jako je například automatizovaný sklad pro zboží malého objemu, díky němuž zvládnou operátoři ve skladu vychystat zboží pětkrát rychleji než v běžném skladu. Logistické centrum v Jirnech dnes díky těmto technologiím může vyexpedovat až tři miliony kusů zboží za jeden měsíc.